Przesłanie Biskupa Polowego J. Guzdka

Bierzmowanie 2013 (4)Przesłanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Żołnierze,

Weterani i Kombatanci,

Uczestnicy uroczystości upamiętniających 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej,

Druga wojna światowa, chociaż od jej rozpoczęcia upłynęły już 74 lata, wciąż budzi żywe reakcje. Nic dziwnego, wszak nie ma takiej rodziny w naszym kraju, która z jej powodu nie utraciłaby kogoś bliskiego.

Jak napisał błogosławiony Jan Paweł II ?rozmiar strat poniesionych, a bardziej jeszcze rozmiar cierpień zadanych osobom, rodzinom, środowiskom, jest zaprawdę trudny do wyliczenia. (?) Wojna toczyła się nie tylko na frontach, lecz jako wojna totalna uderzała ona w całe społeczeństwa. Deportowano całe środowiska. Tysiące osób stawały się ofiarą więzień, tortur i egzekucji. Ginęli ludzie pozostający poza zasięgiem działań wojennych jako ofiary bombardowań oraz systematycznego terroru, którego zorganizowanym środkiem były koncentracyjne obozy pracy, które zamieniały się w obozy śmierci. Szczególną zbrodnią drugiej wojny światowej pozostaje zbiorowa eksterminacja Żydów, przeznaczanych do komór gazowych z motywów samej tylko nienawiści rasowej? (bł. Jan Paweł II).

Dlatego też w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej czujemy się przynagleni do modlitwy. ?Iluż ludzi ma objąć ta modlitwa, przywołując na pamięć ich cierpienia i ofiary, ich poświęcenie, a zwłaszcza ich śmierć!? ? pisał bł. Jan Paweł II.

Zapraszam więc do katedry polowej Wojska Polskiego już 30 sierpnia br. o godz. 11.00 na wspólną modlitwę z okazji Dnia Weterana Walki o Niepodległość. Zapraszam do kościołów i kaplic garnizonowych, aby 1 września, czy też w bliskim terminie, prosić o miłosierdzie Boże dla zmarłych i poległych naszych rodaków. Zdobądźmy się także na modlitwę za tych, którzy zadawali cierpienia oraz śmierć i ponoszą straszną odpowiedzialność za okrucieństwa wojny.

Wspólna modlitwa niech budzi naszą wrażliwość na podstawowe prawa zarówno człowieka jak i każdego narodu.

Pragnę zachęcić, by w swoich rodzinach i środowiskach dostrzec uczestników i świadków wojennych wydarzeń. Okażmy im szacunek, wdzięczność i pomoc w podeszłych latach. Uczmy się historii od żołnierzy, którzy dochowali wierności składanej przysiędze wojskowej, walczyli na frontach II wojny światowej, aby przezwyciężyć zbrodnicze ideologie i przetrzymali wielką nawałę cierpień.

Wrześniowe uroczystości niech staną się dla nas okazją, aby przemyśleć słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju napisał: ?Drogą do osiągnięcia wspólnego dobra i pokoju jest przede wszystkim poszanowanie ludzkiego życia, pojmowanego w jego różnorodnych aspektach, od poczęcia, poprzez rozwój, aż do naturalnego kresu. Tak więc prawdziwie czynią pokój ci, którzy kochają życie, bronią go i je promują we wszystkich jego wymiarach: osobistym, wspólnotowym i transcendentnym. Życie w pełni jest szczytem pokoju. Ten, kto pragnie pokoju nie może tolerować zamachów na życie i zbrodni przeciwko życiu?.

Wszystkim, którzy 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej będą przeżywać w perspektywie wiary, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek biskup polowy Wojska Polskiego