Zobacz, które msze Wielkiego Tygodnia będziemy transmitować online

Ogłoszenia Duszpasterskie 23 luty 2020. Siódma Niedziela w ciągu roku.

 1. Każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji.
 3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym wojskowym kościele o godz.: 9.30 i 18.00.
 4. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu  i ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 5. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
 6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 7. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 17.30, oraz w Gorzkich żalach, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 17.30.
 8. W związku z planowanymi uroczystościami Beatyfikacyjnymi kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w Warszawie, 7 czerwca 2020 roku osoby, które planują się udać na te uroczystości indywidualnie lub w grupach, proszone są o kontakt z kancelarią parafialną, w celu zgłoszenia tych osób organizatorom uroczystości.  Ilość miejsc parkingowych może być ograniczona.
 9. Prezydent Miasta Skierniewice, Muzeum Historyczne Skierniewic, Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, zapraszają na obchody:
   Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1.03. Niedziela
  11:00 –  Msza Św. (Kościół Garnizonowy)
  12:00 – Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Podziemie Niepodległościowe (Kościół Garnizonowy)
  12:45 – Wernisaż wystawy z IPN w Warszawie "Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1944-1963" (Muzeum Historyczne Skierniewic)
  13:00 – Wykład Pawła Wąsa z IPN w Łodzi poświęcony Żołnierzom Wyklętym, połączony z prezentacją publikacji pt. "Konspiracyjne Wojsko Polskie" (Muzeum Historyczne Skierniewic).
 10. Dnia 2 marca tj. poniedziałek o godz. 18.00 odbędzie się uroczystość bierzmowania młodzieży naszej parafii wojskowej, której przewodniczył będzie J. E. Bp Gen. Bryg. dr Józef Guzdek.
 11. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje osobiste święta, nade wszystko imieniny i urodziny, składamy najlepsze życzenia.