75. rocznica zbrodni katyńskiej

75. rocznica zbrodni katyńskiej

W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele garnizonowym odbyły się obchody związane z 75. rocznicą zbrodni katyńskiej. Podczas uroczystości Biskup Polowy odsłonił tablicę upamiętniającą ponad 240 mieszkańców Skierniewic, zamordowanych w 1940 r.

W niedzielne przedpołudnie w świątyni garnizonowej, setki osób spotkały się, aby wspólnie upamiętnić pomordowanych bohaterów naszego narodu w Katyniu i wielu innych miejscach.

Mszy świętej przewodniczył pasterz diecezji Polowej ks. dr Józef Guzdek. Na uroczystościach obecni byli m.in.: przedstawiciele Wojska Polskiego, policji, posłowie, władze samorządowe oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, a także młodzież szkolna. "Jeśli w naszych sercach będzie Bóg i Jego prawo, to ta ziemia nie będzie ociekać krwią - mówił w podczas Mszy św. Biskup Józef Guzdek. Przypomniał okoliczności dokonania zbrodni. Podkreślił, że jej okrucieństwo nawet po wielu latach i próbach ukrycia, nie pozwala o niej zapomnieć. - Dlatego dziś, tu w Skierniewicach chcemy upamiętnić 240 synów tej ziemi, którzy do końca zostali wierni Polsce. Dzisiejsza Eucharystia jest okazją do modlitwy za wszystkich pomordowanych, ale jednocześnie chcemy dziękować Bogu za wszystkich, którzy mieli "tomaszową" dociekliwość, którzy byli nieustępliwi w poszukiwaniu prawdy o Zbrodni Katyńskiej -powiedział bp Guzdek.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 243 mieszkańców Skierniewic i powiatu, którzy zginęli w 1940 r. Wśród nich, znaleźli się : gen. dyw. Rudolf Prich - dowódca 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, ks. kapelan ppłk Edward Choma - pierwszy proboszcz parafii wojskowej w Skierniewicach, oraz podkomisarz Ignacy Miński - komendant powiatowy Policji Państwowej. Ostatnim akordem skierniewickich obchodów było złożenie kwiatów pod krzyżem katyńskim. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta "Clonovia", kontynuująca tradycje 37. pułku piechoty z 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.Podczas uroczystości, pasterz diecezji polowej odznaczył pana ppłk. Andrzeja Krysiaka medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki za szczególne zasługi w dziedzinie odkrywania historii parafii wojskowej w Skierniewicach (do druku przygotowana jest monografia o świątyni wojskowej w Skierniewicach) oraz za zaangażowanie w działalność patriotyczną w mieście. Ksiądz Biskup uhonorował także godnością kanonika Kapituły Katedralnej w Warszawie ks. proboszcza parafii wojskowej w Skierniewicach. Patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk, który w imieniu mieszkańców ufundował tablicę pamiątkową.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które zostały udostępnione przez Urząd Miasta Skierniewice.