19 czerwca 2019. Gerwazego, Protazego, Borzysława

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny

31 października 2013

P1010023

  1. W uroczystość Wszystkich świętych Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich, oficjalnie kanonizowanych i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że można żyć przyzwoicie, że człowiek jest w stanie wybierać i pomnażać dobro. Radujemy się i wierzymy, że są w Domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam ? jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki Świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy.
  2. Niech tej radości nie gasi nasze pochylenie nad grobami naszych bliskich we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tak zwany Dzień Zaduszny. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najrychlej mogli przebywać blisko Ojca w niebie. Msze święte w dzień zaduszny zostaną odprawione o godz. 9.30, o 12.00 w intencji zmarłych i poległych żołnierzy i funkcjonariuszy policji, o 17.00 nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłych polecanych w wypominkach i o godzinie 18.00 Msza święta wieczorna.
  3. Przez osiem pierwszych dni listopada (do 8 listopada) duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar ? odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża. Niech nasza troska o zmarłych nie ogranicza się tylko do popularnych ?wypominek?, która zwykle polega na ?opłaceniu? pacierzy bez osobistego zaangażowania. Starajmy się być przy nich częściej i nie żałujmy im gorliwej modlitwy różańcowej, która nabiera w tych dniach szczególnej mocy. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.
  4. Jako chrześcijanie pamiętajmy też o kulturze i właściwym zachowaniu, kiedy w tych dniach panuje wzmożony ruch na drogach, na cmentarzach, o bezpieczeństwie, aby świątecznej radości nie zakłóciły jakieś przykrości czy nieszczęścia.
  5. Pragnę serdecznie podziękować młodzieży z klas wojskowych z Godzianowa, harcerzom, naszym ministrantom i tym wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w akcję sprzątania kwater wojskowych na cmentarzu św. Józefa. To jedna z form naszej wdzięczności i pamięci o tych, którzy z odwagą i honorem walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Parafia Rzymskokatolicka Wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Plac Jana Pawła II 1, 96-100 Skierniewice, tel.46/880 92 72, e-mail: garnizonowa@gmail.com