17 czerwca 2019. Laury, Alberta, Marcjana

Uczciliśmy 94. rocznicę węgierskiej pomocy Polakom

14 sierpnia 2014

img_6742We wtorek, 12 sierpnia w naszym kościele  odbyły się uroczystości upamiętniające, wsparcie jakiego Węgrzy udzielili Polsce w roku 1920. To właśnie na dworcu w Skierniewicach zatrzymał się pociąg z Węgier w którym znajdowała się niezbędna dla polskiej armii amunicja w liczbie 22 mln sztuk. Ta nieoceniona pomoc zdecydowała o naszym zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Węgierskiego, Jego Ekscelencja Ks. Laszlo Biro, który przybył na zaproszenie organizatora tej uroczystości – stowarzyszenia Liberatis.

Na zakończenie liturgii głos zabrali zaproszeni goście. Wśród których znaleźli się m.in. płk Vilmos Kovacs dyrektor Instytutu i Muzeum Wojskowości w Budapeszcie, a także jego polski odpowiednik – przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej RP dyr. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. Zbigniew Wawer. Po przemówieniach, głównego gościa skierniewickich uroczystości ks. biskupa Laszlo Biro, uhonorowano medalem Milito pro Christo, przyznanym przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. Józefa Guzdka.

Ostatnim akcentem obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą przy skierniewickim dworcu, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica, przypominająca mieszkańcom Skierniewic o pomocy narodu węgierskiego podczas Bitwy Warszawskiej. W uroczystości tej wzięły udział poczet sztandarowy i  kompania honorowa, wystawiona przez 3. Warszawską Brygadę Obrony Rakietowej z Sochaczewa.

Parafia Rzymskokatolicka Wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Plac Jana Pawła II 1, 96-100 Skierniewice, tel.46/880 92 72, e-mail: garnizonowa@gmail.com