19 czerwca 2019. Gerwazego, Protazego, Borzysława

Przesłanie biskupa polowego Józefa Guzdka na Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2013 roku

10 sierpnia 2013

Żołnierze i Pracownicy Wojska Polskiego,
Emeryci i Renciści wojskowi,
Weterani i Kombatanci,

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego staniemy w wojskowym szyku na apelach i zbiórkach, przyjdziemy do katedry polowej, kościołów garnizonowych i kaplic, aby przypomnieć sobie po raz kolejny istotę naszej służby. Jest nią obrona Ojczyzny, troska o Jej bezpieczeństwo i wolność.

Przypomnimy sobie o wspaniałym zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które uratowało Polskę i Europę przed rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji. Jak zapisano w ustanawiającym to święto rozkazie Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego: ?W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz?.

Podczas uroczystości będziemy się modlić za żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy pamiętać o Was ? Kombatantach i Weteranach. Niech Wasze świadectwo o okrucieństwach wojny będzie przestrogą dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pokój jest tą wartością, o którą zawsze trzeba zabiegać ze wszystkich sił. Wojna jest wielką klęską człowieczeństwa i pochłania wiele niewinnych ofiar.

Moje myśli biegną do żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, do pełniących posługę w kraju i na misjach zagranicznych. Wyrażam Wam uznanie za kultywowane w waszych sercach pragnienie pokoju i gotowość, by w jego obronie nie szczędzić sił, zdrowia, nawet życia. Siła wojska zależy nie tylko od uzbrojenia i wyszkolenia, ale także od wysokiego morale żołnierza. Dlatego też doceniam ciągłe doskonalenie sztuki wojennej, ale zarazem równoczesne pogłębianie wrażliwości sumienia, gotowego stawać w obronie zagrożonego dobra.

Pragnę Was zachęcić, abyście w posłudze duszpasterskiej dostrzegali wsparcie w realizacji przysięgi złożonej na sztandar, by chronić niepodległość Ojczyzny nie bacząc na wysokość ofiary, którą trzeba ponieść.

Chrystus jest Księciem Pokoju (por. Iz 9,6). On wspiera i błogosławi tych, którzy niosą oliwną gałązkę pokoju i stają w jego obronie.

Na czas świętowania i pełnienia żołnierskiej służby udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Parafia Rzymskokatolicka Wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Plac Jana Pawła II 1, 96-100 Skierniewice, tel.46/880 92 72, e-mail: garnizonowa@gmail.com