17 września 2019. Franciszka, Hildegardy, Roberta

OGŁOSZENIA 23 luty – 9 marzec

25 lutego 2014

1. Apel prezydium Konferencji Episkopatu Polski
Umiłowani w Panu Bracia i Siostry!

Wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, są dla nas wezwaniem do modlitewnej solidarności w intencji pokojowego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, aby najbliższy piątek 28 lutego br., stał się dla nas dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Prosimy kapłanów i wszystkich wiernych, aby tę intencję włączyli w swą modlitwę, zwłaszcza w modlitwę powszechną, zanoszoną do Boga w czasie sprawowanych w tym dniu Mszy Świętych. Ufając, że ludzie dobrej woli wciąż znajdują się po obu stronach konfliktu, do Was, Bracia i Siostry, kierujemy apel o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary bratobójczego konfliktu, a rodzinom poległych wyrażamy słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

2. Trudna sytuacja chrześcijan w ponad 70 krajach świata, spowodowana prześladowaniami i wojnami, jak również ostatnie medialne doniesienia o wydarzeniach w Republice Środkowej Afryki, skłaniają nas, za przykładem Ojca Świętego Franciszka do podejmowania każdego dnia działań na rzecz pokoju i ustania prześladowań. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie proponuje ogólnopolską inicjatywę ofiarowania postu ścisłego związanego z rozpoczęciem czasu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową 5 marca br. w intencji pokoju i ustania prześladowań w Afryce Środkowej i na całym świecie.

3. Pod koniec tego tygodnia przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy goręcej zwracamy się do Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece nasze codzienne troski. W tym dniu, czyli 1 marca pragniemy pamiętać w modlitwie o niezłomnych Żołnierzach Wyklętych, za których zostanie odprawiona Msza święta o godz. 18.00.

4. W przyszłą środę, 5 marca, rozpoczniemy okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli właśnie Wielki Post. Msze św. w Środę Popielcową w naszym kościele celebrujemy w następującym porządku: 8.00, 17.00 i 18.00.

5. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.

6. W pierwszy piątek miesiąca, 7 marca, od godz. 16.00 będzie okazja do spowiedzi św. podczas godzinnej adoracji. O godzinie 17.00 rozpoczniemy pierwsze w Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

7. W niedzielę 9 marca, czyli w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczniemy nabożeństwa Gorzkich Żali. Będą one odprawiane o godz. o godz. 17.30. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

8. Pragnę bardzo serdecznie podziękować pani Krystynie oraz panom: Grzegorzowi, Sławkowi, Józefowi, Wojtkowi, Karolowi i Jerzemu za pomoc i przygotowanie nawiedzenia obrazu Matki Bożej z Guadalupe oraz relikwii bł. Jose Sancheza del Rio a wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia, obfitości łask Bożych i nieustannej opieki świętych patronów.

Parafia Rzymskokatolicka Wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Plac Jana Pawła II 1, 96-100 Skierniewice, tel.46/880 92 72, e-mail: garnizonowa@gmail.com