Widok placu z Kościołem Garnizonowym w Skierniewicach
Ogłoszenia parafialne 17.03.2024. V niedziela Wielkiego PostuIntencje mszalne 18 - 24.03.2024
Rekrutacja do Przedszkole Świętej Rodziny
Rekolekcje adwentowe 15 - 17.12.2023 r.
Kolęda 2024. Plan wizyty duszpasterskiej

Sakrament Namaszczenia Chorych

Każdy z siedmiu sakramentów jest środkiem, przez który zmartwychwstały Pan, mocą swojego Ducha, udziela człowiekowi zbawczych łask. Kościół katolicki naucza, że sakrament namaszczenia chorych jest jednym z sakramentów ustanowionych przez Chrystusa. Wspomina o nim św. Marek oraz św. Jakub.

Udzielenie sakramentu chorych nie ma na celu - jak się nieraz sądzi - wyłącznie przygotowania człowieka na śmierć, lecz również umocnienie go w jego cierpieniach. "Człowiek niebezpiecznie chory potrzebuje szczególnej łaski Bożej, aby pod wpływem lęku nie upadł na duchu i podlegając pokusom nie zachwiał się w wierze. Dlatego Chrystus w sakramencie namaszczenia daje swoim wiernym, dotkniętym chorobą, potężną moc i obronę. Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci.

Dzięki tej pomocy chory może nie tylko znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężać i odzyskać zdrowie, jeżeli to jest pożyteczne dla zbawienia jego duszy. Jeżeli jest to potrzebne, namaszczenie odpuszcza grzechy i staje się dopełnieniem chrześcijańskiej pokuty. W sakramencie namaszczenia chorych człowiek dostępuje udziału w zbawczej męce i śmierci Chrystusa. Kościół zachęca wszystkich cierpiących, chorych i umierających, aby świadomie łączyli się z męką i śmiercią Chrystusa i w ten sposób przysparzali dobra całemu ludowi Bożemu, przyczyniając się do jego zbawienia. Sakrament ten jest niejako konsekracją chorego, aby przez swoje cierpienia skutecznie przyczyniał się do zbawiania świata oraz aby przez śmierć sam wszedł do chwały niebieskiej.

We wszystkich sytuacjach życiowych Chrystus obdarowuje nas swoimi łaskami, koniecznymi do spełnienia powierzonych nam przez Niego nowych zadań i do naszego uświęcenia. Ma to miejsce również w wypadku choroby chrześcijanina. Przez sakrament namaszczenia Zbawiciel umacnia cierpiącą osobę, włącza ją w tajemnicę swojej zbawczej męki i śmierci, odpuszcza jej grzechy i uświęca ją. Dzięki łasce tego sakramentu chory lub umierający człowiek zyskuje pomoc dla własnego zbawienia, a równocześnie przez swoje cierpienie i śmierć przymnaża różnych zbawczych darów całemu Kościołowi.

UWAGA:

Sakrament namaszczenia nie zastępuje sakramentu pokuty, dlatego chory przyjmujący ten sakrament powinien być w stanie łaski uświęcającej, lub najpierw poprosić o spowiedź.

Wzywając kapłana z sakramentem namaszczenia do chorego należy przygotować:

  • stół ma być nakryty białym obrusem
  • krzyż i zapaloną świecę
  • wodę święconą i kropidło

Chory powinien - w miarę możliwości - mieć odsłonięte dłonie i czoło miejsca namaszczenia.

Sakramentu udziela się indywidualnie po uprzednim zgłoszeniu i ustaleniu miejsca i czasu, jak również podczas specjalnych nabożeństw w ciągu roku. (informacje będą podane wcześniej podczas ogłoszeń parafialnych.