19 czerwca 2019. Gerwazego, Protazego, Borzysława

Ogłoszenia 9 – 22 IV 2017

10 kwietnia 2017

  1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
  1. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego, prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Msza święta w intencji ofiar sprawowana będzie w naszym kościele 10 kwietnia o godzinie 8.00. Natomiast 13 kwietnia w Wielki Czwartek obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Serdecznie zapraszam na Mszę św. w intencji pomordowanych w tym dniu o godz. 18.00
  1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
  1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. W Wielki piątek rozpoczniemy także Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
  1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Od godz. 9.00 do godz. 16.00 co pół godziny będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny.
  2. Wieczorem w sobotę o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą. Jeśli ktoś nie zabierze ze sobą świecy to otrzyma ją w kościele. Proszę o zabezpieczenie świec, by kapiący wosk nie zniszczył nowych ławek i posadzki kościoła.
  1. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte będą sprawowane o godz. 8.00; 9.30; 11.00 i 18.00. Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych taca przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
  1. Spotkanie rodziców i dzieci które w ubiegłym roku przystąpiły do I-szej Komunii św. odbędzie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 11.00
  1. Niedziela 23 kwietnia, kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, na które zapraszam o godz. 15.00. Zaproszenie to kierują szczególnie do młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania. W tym dniu wolontariusze ze wspólnoty „Węzeł” przy parafii św. Jakuba będą zbierać ofiary na wakacyjny wypoczynek swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Z pewnością będzie to piękny uczynek miłosierdzia wobec potrzebujących. Za wasze ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

 

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, pragnę złożyć parafianom, gościom oraz sympatykom naszej świątyni serdeczne życzenia; Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Was łaską niezachwianej Wiary, ufnej Nadziei i gorącej Miłości.

Parafia Rzymskokatolicka Wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Plac Jana Pawła II 1, 96-100 Skierniewice, tel.46/880 92 72, e-mail: garnizonowa@gmail.com